Terapia integracji sensorycznej
Jest to jedna z najpopularniejszych metod terapii neurorozwojowych, która wspomaga rozwój dzieci z zaburzeniami sensomotorycznymi wpływającymi na trudności motoryczne, problemy w uczeniu się i zachowaniu. Proponowana jest również dla dzieci z zaburzeniami neurorozwojowymi oraz niepełnosprawnościami w celu wspomagania rehabilitacji.
Proces integracji sensorycznej zachodzi poza świadomością (tak jak oddychanie). Jego rozwój zaczyna się w życiu płodowym i towarzyszy nam do końca życia.

„Terapia integracji sensorycznej jest terapią holistyczną.
Obejmuje całe ciało, wszystkie zmysły i cały mózg”
~ A.J. Ayres
Jak pracujemy?
Terapia ma formę zindywidualizowanych, dobieranych indywidualnie do dziecka działań, tak by najefektywniej stymulować jego naturalną potrzebę aktywności. Działania stymulują układ nerwowy oraz kładą nacisk na zwiększenie samodzielności dziecka przy wykorzystaniu celowych, ukierunkowanych aktywności.
To proces, który wymaga czasu i systematycznej pracy.
Standardem naszej placówki jest przeprowadzenie powtórnej diagnozy po roku regularnego uczęszczania na terapię integracji sensorycznej. Ponowna diagnoza pozwala porównać wyniki testów, zobrazować postępy i zweryfikować cele do dalszej pracy.
Przy zapisach na terapie SI honorujemy także diagnozy z innych ośrodków, nie starsze niż 6 miesięcy od daty przeprowadzenia. Prosimy o dostarczenie kopii opisu do terapeuty Si przed rozpoczęciem zajęć.
Dla kogo?
Terapia skierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym o prawidłowym rozwoju intelektualnym, ale także dla dzieci z niepełnosprawnościami, ASD, spektrum autyzmu, wcześniaków, dzieci z obciążonym wywiadem około porodowym, urodzonych cięciem cesarskim. Po rehabilitacji w okresie niemowlęcym.
Ile czasu? 50 minut, 1-2 razy w tygodniu.
Jak długo? Przebieg terapii jest indywidualny i zależny od możliwości psychofizycznych dziecka i systematyczności.
„Patrz motorycznie, myśl sensorycznie”
~ A.J. Ayres